Omega - 422.13.41.50.04.001
422.13.41.50.04.001 De Ville Co-Axial 41 Chronoscope Stainless Steel / White / Olympic
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 422.13.41.50.04.001 (aka: 42213415004001) |
| Name: | 422.13.41.50.04.001 De Ville Co-Axial 41 Chronoscope Stainless Steel / White / Olympic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Minimum price
2 492 €
Maximum price
4 761 €
Absolute change
0 €
Opening price
3 525 €
Closing price
3 525 €
Relative change
0,00 %
Description
Omega has an unparalleled history in sports timekeeping. As early as 1905, the company was appointed official timekeeper to no less than 16 different sporting events at home and abroad. In 1932, the company was the first-ever to be appointed official timekeeper of all disciplines at the Olympic Games. The Omega timekeepers' expertise was such that the brand with the Greek letter was chosen to be official timekeeper of a total of 21 Olympic Games over the last century - a record unequalled by any other watch manufacturer. Omega Olympic Collection Chronograph ref 422.13.41.50.04.001