Omega - 424.10.27.60.01.001
424.10.27.60.01.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.10.27.60.01.001 (aka: 42410276001001) |
| Name: | 424.10.27.60.01.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Sober compared to some of the other offerings cfrom the Deville Prestige collection, the ref. 424.10.27.60.01.001 has a stainless steel case with matching bracelet and a black dial.