Omega - 424.10.27.60.55.001
424.10.27.60.55.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Vintage - White MOP / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.10.27.60.55.001 (aka: 42410276055001) |
| Name: | 424.10.27.60.55.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Vintage - White MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega DeVille 424.10.27.60.55.001 has a stanless steel case of 27.4mm. It is fitted with a mother-of-pearl dial and a 7-link bracelet.