Omega - 424.10.27.60.56.002
424.10.27.60.56.002 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Vintage Grey Silk / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.10.27.60.56.002 (aka: 42410276056002) |
| Name: | 424.10.27.60.56.002 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Vintage Grey Silk / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville 424.10.27.60.56.002 has a stainless steel case of 27.4mm and a grey dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The facetted hands are blued and the hour-markers include six blued diamond holders as well as blued Roman numerals.