Omega - 424.10.33.20.01.001
424.10.33.20.01.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.10.33.20.01.001 (aka: 42410332001001) |
| Name: | 424.10.33.20.01.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The De Ville Prestige can easily be considered the most traditional watch in Omega's line-up. The round cases are sleek, slender and sophisticated. The use of Roman numerals accentuates the classic look, while the optional addition of diamonds can add a glamorous twist - if desired.