Omega - 424.10.33.20.52.002
424.10.33.20.52.002 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Vintage Silk Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.10.33.20.52.002 (aka: 42410332052002) |
| Name: | 424.10.33.20.52.002 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Vintage Silk Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega DeVille Prestige 424.10.33.20.52.002 has a stainless steel case and a white silvery dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The hands are blackened and the hour-markers include six blackened diamond holders as well as blackened Roman numerals. There is a date window at 6 o'clock.