Omega - 424.10.37.20.03.002
424.10.37.20.03.002 De Ville Prestige Co-Axial 36.8 Stainless Steel / Vintage Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.10.37.20.03.002 (aka: 42410372003002) |
| Name: | 424.10.37.20.03.002 De Ville Prestige Co-Axial 36.8 Stainless Steel / Vintage Blue / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.80 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville reference 424.10.37.20.03.002 is a traditional round wristwatch with an elegant, classic design. The stainless steel case measures 36.8mm across and holds the self-winding caliber 2500 movement with co-axial escapement. The blue dial is inspired by watches from Omega's past.