Omega - 424.13.27.60.52.002
424.13.27.60.52.002 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Vintage Silver Silk
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.13.27.60.52.002 (aka: 42413276052002) |
| Name: | 424.13.27.60.52.002 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Vintage Silver Silk |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville 424.13.27.60.52.002 has a stainless steel case of 27.4mm and a white silvery dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The faceted hands are blackened and the hour-markers include six blackened diamond holders as well as blackened Roman numerals.