Omega - 424.13.33.20.53.001
424.13.33.20.53.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.13.33.20.53.001 (aka: 42413332053001) |
| Name: | 424.13.33.20.53.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Blue |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The De Ville Prestige can easily be considered the most traditional watch in Omega's line-up. This model features an impressive, sun-brushed blue dial with diamond-set indexes and Roman numerals at the 6, 9 and 12 o'clock positions. The striking dial, with a date window at 3 o'clock, is protected by a scratch-resistant sapphire crystal.