Omega - 424.13.40.20.02.006
424.13.40.20.02.006 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Vintage Silver Silk
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.13.40.20.02.006 (aka: 42413402002006) |
| Name: | 424.13.40.20.02.006 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Vintage Silver Silk |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Minimum price
1 721 €
Maximum price
3 434 €
Absolute change
0 €
Opening price
2 520 €
Closing price
2 520 €
Relative change
0,00 %
Description
The Omega DeVille Prestige Co-Axial ref. 424.13.40.20.02.006 has a stainless steel case of 39.5mm and a white silvery dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The hands are blackened and the hour-markers include six blackened cabochons as well as blackened Roman numerals. There is a date window at 3 o'clock.