Omega - 424.13.40.21.03.002
424.13.40.21.03.002 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Stainless Steel / Vintage Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.13.40.21.03.002 (aka: 42413402103002) |
| Name: | 424.13.40.21.03.002 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Stainless Steel / Vintage Blue |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.13.40.21.03.002 Deville Prestige Co-Axial was introduced at BaselWorld 2015. It features a blue dial with applied markers in 1950's style. Powered by caliber 2627, this watch displays the hours, minutes, small seconds, date and power reserve. A silver dial version is available in ref. 424.13.40.21.03.002.