Omega - 424.13.40.21.06.002
424.13.40.21.06.002 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Stainless Steel / Vintage Grey Silk
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.13.40.21.06.002 (aka: 42413402106002) |
| Name: | 424.13.40.21.06.002 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Stainless Steel / Vintage Grey Silk |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.13.40.21.06.001 Deville Prestige Co-Axial grey dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The hands are blued and the hour-markers include six blued cabochons as well as blued Roman numerals.. Powered by caliber 2627, this watch displays the hours, minutes, small seconds, date and power reserve.