Omega - 424.20.27.60.05.002
424.20.27.60.05.002 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.27.60.05.002 (aka: 42420276005002) |
| Name: | 424.20.27.60.05.002 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The case of the ref. 424.20.27.60.05.002 Deville is made of stainless steel and red gold - as is its bracelet. It is powered by caliber 1376.