Omega - 424.20.27.60.13.001
424.20.27.60.13.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Brown / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.27.60.13.001 (aka: 42420276013001) |
| Name: | 424.20.27.60.13.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Brown / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The De Ville Prestige can easily be considered the most traditional watch in Omega's line-up. The round cases are sleek, slender and sophisticated. The use of Roman numerals accentuates the classic look, while the optional addition of diamonds can add a glamorous twist - if desired. Reference: 424.20.27.60.13.001