Omega - 424.20.27.60.53.001
424.20.27.60.53.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.27.60.53.001 (aka: 42420276053001) |
| Name: | 424.20.27.60.53.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.20.27.60.53.001 De Ville Prestige has a two tone red gold / stainless steel case and is fitted on a matching bracelet. The two-zone blue dial has diamond-set indexes.