Omega - 424.20.27.60.58.004
424.20.27.60.58.004 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Yellow Gold / Vintage Champagne Silk / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.27.60.58.004 (aka: 42420276058004) |
| Name: | 424.20.27.60.58.004 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Yellow Gold / Vintage Champagne Silk / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville 424.20.27.60.58.004 has both its case and bracelet done in a combination of stainless steel and yellow gold. It features a champagne dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The facetted hands are gold-plated and the hour-markers include six gold-plated diamond holders as well as gold-plated Roman numerals.