Omega - 424.20.33.20.05.002
424.20.33.20.05.002 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.33.20.05.002 (aka: 42420332005002) |
| Name: | 424.20.33.20.05.002 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The De Ville Prestige can easily be considered the most traditional watch in Omega's line-up. The round cases are sleek, slender and sophisticated. The use of Roman numerals accentuates the classic look, while the optional addition of diamonds can add a glamorous twist - if desired.