Omega - 424.20.33.20.52.002
424.20.33.20.52.002 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Silk Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.33.20.52.002 (aka: 42420332052002) |
| Name: | 424.20.33.20.52.002 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Silk Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville Prestige ref. 424.20.33.20.52.002 finds both its case and bracelet executed in a combination of stainless steel and red gold. The dial displays a a blend of elegant hour markers; consisting of gold-plated cabochons and polished domed Roman numerals, as well as a date window at 6 o'clock. The facetted hour-minute hands are gold-plated and diamond polished.