Omega - 424.20.33.20.52.003
424.20.33.20.52.003 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Silver Silk / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.33.20.52.003 (aka: 42420332052003) |
| Name: | 424.20.33.20.52.003 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Silver Silk / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega DeVille Prestige 424.20.33.20.52.003 has a stainless steel case wit a red gold bezel. It features an ivory silvery dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The hands are gold-plated and the hour-markers include six gold-plated diamond holders as well as gold-plated Roman numerals. There is a date window at 6 o'clock.