Omega - 424.20.33.20.53.001
424.20.33.20.53.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.33.20.53.001 (aka: 42420332053001) |
| Name: | 424.20.33.20.53.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville 424.20.33.20.53.001 has both its case and bracelet done in a mix of stainless steel and red gold. It is powered by caliber 2500.