Omega - 424.20.40.20.02.001
424.20.40.20.02.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Yellow Gold / Vintage Silk Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.40.20.02.001 (aka: 42420402002001) |
| Name: | 424.20.40.20.02.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Yellow Gold / Vintage Silk Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville Prestige 424.20.40.20.02.001 has a stainless steel case with a yellow gold bezel and crown. It features a blend of elegant hour markers; consisting of gold-plated cabochons and polished domed Roman numerals, as well as a date window at 3 o'clock. The faceted hour-minute hands are gold-plated and diamond polished.