Omega - 424.20.40.20.08.002
424.20.40.20.08.002 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Yellow Gold / Moonshine Sunburst / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.20.40.20.08.002 (aka: 42420402008002) |
| Name: | 424.20.40.20.08.002 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Yellow Gold / Moonshine Sunburst / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Moonshine Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega DeVille Prestige Co-Axial ref. 424.20.40.20.08.002 has a stainless steel and yellow gold case with a diameter of 39.5mm, which is paired with a sunburst Champagne dial with alternating cabochons and Roman numerals for hour markers. Inside ticks the caliber 2500 movement.