Omega - 424.22.33.20.55.001
424.22.33.20.55.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / MOP Butterfly
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.22.33.20.55.001 (aka: 42422332055001) |
| Name: | 424.22.33.20.55.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / MOP Butterfly |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.22.33.20.55.001 Deville has a stainless steel case of 32.7mm with a red gold bezel and matching crown. The mother-of-pearl dial is adorned with a butterfly motif. The ref. 424.22.33.20.55.002 is similar, though that watch has yellow gold details.