Omega - 424.23.27.60.09.001
424.23.27.60.09.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Vintage White
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.23.27.60.09.001 (aka: 42423276009001) |
| Name: | 424.23.27.60.09.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Vintage White |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.23.27.60.09.001 De Ville Prestige has a two tone stainless steel / red gold case. It features a lacquered varnished shimmer ivory-beige dial with polished Roman numeral hour markers and cabochons. The striking dial with 18K red gold elements is protected by a scratch-resistant sapphire crystal.