Omega - 424.23.27.60.52.001
424.23.27.60.52.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Silver Silk
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.23.27.60.52.001 (aka: 42423276052001) |
| Name: | 424.23.27.60.52.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Silver Silk |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.23.27.60.52.001 De Ville Prestige has a two tone stainless steel / red gold case. It features an ivory silvery dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The faceted hands are gold-plated and the hour-markers include six gold-plated diamond holders as well as gold-plated Roman numerals.