Omega - 424.23.40.20.08.001
424.23.40.20.08.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Yellow Gold / Vintage Champagne Silk
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.23.40.20.08.001 (aka: 42423402008001) |
| Name: | 424.23.40.20.08.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Yellow Gold / Vintage Champagne Silk |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega DeVille ref. 424.23.40.20.08.001 has a stainless steel case with a yellow gold bezel & crown. This model features a champagne dial with a silk-like pattern and an opaline finish. The hands are gold-plated and the hour-markers include six gold-plated cabochons as well as gold-plated Roman numerals. There is a date window at 3 o'clock.