Omega - 424.23.40.20.09.001
424.23.40.20.09.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Red Gold / Pink Linen
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.23.40.20.09.001 (aka: 42423402009001) |
| Name: | 424.23.40.20.09.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Red Gold / Pink Linen |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega DeVille Prestige Co-Axial ref. 424.23.40.20.09.001 has a stainless steel and red gold case with a diameter of 39.5mm, which is paired with a Pink sunburst dial with alternating diamonds and Roman numerals for hour markers. Inside ticks the caliber 2500 movement.