Omega - 424.23.40.20.13.001
424.23.40.20.13.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Brown
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.23.40.20.13.001 (aka: 42423402013001) |
| Name: | 424.23.40.20.13.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Stainless Steel / Red Gold / Vintage Brown |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega DeVille Prestige Co-Axial ref. 424.23.40.20.13.001 has a stainless steel & red gold case of 39.5mm and a chestnut brown, vintage-inspired dial. It is powered by the self-winding caliber 2500.