Omega - 424.23.40.21.58.001
424.23.40.21.58.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Stainless Steel / Yellow Gold / Vintage Champagne
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.23.40.21.58.001 (aka: 42423402158001) |
| Name: | 424.23.40.21.58.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Stainless Steel / Yellow Gold / Vintage Champagne |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.23.40.21.58.001 Deville Power Reserve was introduced at BaselWorld 2016. It features a stainless steel case paired with a gold bezel and crown. For the gold-tone dial, Omega found inspiration in models from the 1950's. Diamonds are found at the uneven hours.