Omega - 424.25.27.60.52.001
424.25.27.60.52.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / MOP Butterfly / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.25.27.60.52.001 (aka: 42425276052001) |
| Name: | 424.25.27.60.52.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / MOP Butterfly / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.25.27.60.52.001 De Ville Prestige has a two tone stainless steel / yellow gold case and has a diamond-set bezel. It is fitted on a matching bracelet. The silver dial is adorned with a butterfly motif.