Omega - 424.25.27.60.55.001
424.25.27.60.55.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Yellow Gold / Diamond / Diamond MOP
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.25.27.60.55.001 (aka: 42425276055001) |
| Name: | 424.25.27.60.55.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Yellow Gold / Diamond / Diamond MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.25.27.60.55.001 Deville Prestige has a two tone case with diamond-set bezel and matching bracelet. Its mother-of-pearl dial partially uses diamonds for its indexes.