Omega - 424.25.27.60.55.002
424.25.27.60.55.002 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Diamond / MOP / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.25.27.60.55.002 (aka: 42425276055002) |
| Name: | 424.25.27.60.55.002 De Ville Prestige Quartz 27.4 Stainless Steel / Red Gold / Diamond / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.25.27.60.55.002 Deville Prestige has a two tone case (stainless steel and red gold) and a matching bracelet. Both its bezel as well as its case are diamond-set.