Omega - 424.25.37.20.58.001
424.25.37.20.58.001 De Ville Prestige Co-Axial 36.8 Stainless Steel / Yellow Gold / Champagne / Diamond / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.25.37.20.58.001 (aka: 42425372058001) |
| Name: | 424.25.37.20.58.001 De Ville Prestige Co-Axial 36.8 Stainless Steel / Yellow Gold / Champagne / Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.80 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville reference 424.25.37.20.58.001 is a traditional round wristwatch with an elegant, classic design. The case is stainless steel, with a yellow gold crown and a yellow gold, diamond-set bezel. The champagne dial has a mix of Roman numerals and diamond-set stick indexes.