Omega - 424.27.33.20.55.001
424.27.33.20.55.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / Diamond / MOP Butterfly
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.27.33.20.55.001 (aka: 42427332055001) |
| Name: | 424.27.33.20.55.001 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Red Gold / Diamond / MOP Butterfly |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Graced with a delicate butterfly design, the new Omega De Ville Prestige “Butterfly” is inspired by the beauty found in nature and is an enchanting addition to the Prestige collection.