Omega - 424.27.33.20.55.002
424.27.33.20.55.002 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Yellow Gold / MOP Butterfly / Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.27.33.20.55.002 (aka: 42427332055002) |
| Name: | 424.27.33.20.55.002 De Ville Prestige Co-Axial 32.7 Stainless Steel / Yellow Gold / MOP Butterfly / Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.70 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 4424.27.33.20.55.002 Deville Prestige has a case of 32.7mm in stainless steel and yellow gold, with a diamond-set bezel. The dial is adorned with a butterfly-motif.