Omega - 424.50.27.60.08.001
424.50.27.60.08.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Yellow Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.50.27.60.08.001 (aka: 42450276008001) |
| Name: | 424.50.27.60.08.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Yellow Gold / Champagne / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.50.27.60.08.001 Deville Prestige has a yellow gold case and bracelet; in fact, even its dial is done in the same tone.