Omega - 424.53.40.20.04.005
424.53.40.20.04.005 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Yellow Gold / Enamel / 50th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.53.40.20.04.005 (aka: 42453402004005) |
| Name: | 424.53.40.20.04.005 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Yellow Gold / Enamel / 50th Anniversary |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
In celebration of the 50th anniversary of the De Ville collection in 2017, Omega released a set of three 39.5mm models featuring white enamel dials. Available in white, yellow and red gold, they are powered by caliber 2500 and feature a caseback with an embossed image of the Greek God Chronos, and the words 'De Ville' and '50th Anniversary'. Reference 424.53.40.20.04.005 has a yellow gold case.