Omega - 424.53.40.20.99.001
424.53.40.20.99.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Sedna Gold / 25th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.53.40.20.99.001 (aka: 42453402099001) |
| Name: | 424.53.40.20.99.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Sedna Gold / 25th Anniversary |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Sedna Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega DeVille 424.53.40.20.99.001 is a special model created in celebration of the 25th anniversary of the De Ville Prestige. It features a massive silver dial with a grained structure, with Sedna gold hour-markers and hands. The case is made of Sedna gold.