Omega - 424.53.40.21.09.001
424.53.40.21.09.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Red Gold / Ivory / GUM Red Square
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.53.40.21.09.001 (aka: 42453402109001) |
| Name: | 424.53.40.21.09.001 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Red Gold / Ivory / GUM Red Square |
| Limited: | Yes, 12 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.53.40.21.09.001 Deville Prestige Co-Axial Power Reserve has its red gold case paired with a ivory dial and brown leather strap. This limited edition of 12 pieces was created for GUM of Moscow, Russia.