Omega - 424.55.27.60.58.001
424.55.27.60.58.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Yellow Gold / Champagne-Diamond / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.55.27.60.58.001 (aka: 42455276058001) |
| Name: | 424.55.27.60.58.001 De Ville Prestige Quartz 27.4 Yellow Gold / Champagne-Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.40 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.55.27.60.58.001 has a sumptuous yellow gold case with diamond-set bezel. Its champagne dial too is set with diamonds. Powering this Deville is the quartz caliber 1376 movement.