Omega - 424.57.37.20.55.001
424.57.37.20.55.001 De Ville Prestige Co-Axial 36.8 Yellow Gold / MOP Butterfly / Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.57.37.20.55.001 (aka: 42457372055001) |
| Name: | 424.57.37.20.55.001 De Ville Prestige Co-Axial 36.8 Yellow Gold / MOP Butterfly / Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.80 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville reference 424.57.37.20.55.001 is a traditional round wristwatch with an elegant, classic design. The yellow gold case measures 36.8mm across and has a diamond-set bezel. The white mother-of-pearl dial has a decorative butterfly design and nine diamond indexes in 18K yellow gold holders.