Omega - 424.58.40.21.52.002
424.58.40.21.52.002 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Red Gold / Silver / Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 424.58.40.21.52.002 (aka: 42458402152002) |
| Name: | 424.58.40.21.52.002 De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Power Reserve Red Gold / Silver / Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The ref. 424.58.40.21.52.002 Deville Prestige Co-Axial Power Reserve has a red gold case with diamond-set bezel. The silver dial features diamond-set hour markers. This watch is powered by the self-winding caliber 2627 with small seconds, date, and power reserve indicator.