Omega - 434.13.41.20.03.001
434.13.41.20.03.001 De Ville Small Seconds Master Chronometer Stainless Steel / Blue
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 434.13.41.20.03.001 (aka: 43413412003001) |
| Name: | 434.13.41.20.03.001 De Ville Small Seconds Master Chronometer Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega DeVille Power Reserve Master Chronometer 434.13.41.20.03.001 was introduced in 2022. This watch has a stainless steel case of 41.00mm, and a Blue dial with 'orbital' minute track. Power comes from the 'Master Chronometer' caliber 8802 which features small seconds and a date display.