Omega - 434.23.40.20.02.002
434.23.40.20.02.002 De Ville Master Chronometer Stainless Steel - Yellow Gold / Silver
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 434.23.40.20.02.002 (aka: 43423402002002) |
| Name: | 434.23.40.20.02.002 De Ville Master Chronometer Stainless Steel - Yellow Gold / Silver |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega DeVille Master Chronometer 434.23.40.20.02.002 was introduced in 2022. This watch has a stainless steel & yellow gold case of 40.00mm, and a Silver dial with 'orbital' minute track. Power comes from the 'Master Chronometer' caliber 8800.