Omega - 434.23.42.22.10.001
434.23.42.22.10.001 De Ville Prestige Co-Axial Master Chronometer Pointer Date 42 5 Stainless Steel / Yellow Gold / Green Sunburst
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 434.23.42.22.10.001 (aka: 43423422210001) |
| Name: | 434.23.42.22.10.001 De Ville Prestige Co-Axial Master Chronometer Pointer Date 42 5 Stainless Steel / Yellow Gold / Green Sunburst |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega DeVille Prestige Co-Axial Pointer Date ref. 434.23.42.22.10.001 has a stainless steel and yellow gold case with a diameter of 42.00mm, which is paired with a Green sunburst dial with alternating cabochons and Roman numerals for hour markers. Inside ticks the caliber 8936 movement.