Omega - 434.53.34.20.55.002
434.53.34.20.55.002 De Ville Master Chronometer 34 Yellow Gold / MOP - Diamond
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 434.53.34.20.55.002 (aka: 43453342055002) |
| Name: | 434.53.34.20.55.002 De Ville Master Chronometer 34 Yellow Gold / MOP - Diamond |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega DeVille Master Chronometer 434.53.34.20.55.002 was introduced in 2022. This watch has a yellow gold case of 34.00mm, and a White mother-of-pearl dial with date window at 6:00. Power comes from the 'Master Chronometer' caliber 8800.