Omega - 434.55.28.60.99.001
434.55.28.60.99.001 De Ville Quartz 27.5 Yellow Gold - Diamond / Jade - Diamond / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 434.55.28.60.99.001 (aka: 43455286099001) |
| Name: | 434.55.28.60.99.001 De Ville Quartz 27.5 Yellow Gold - Diamond / Jade - Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 27.50 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega DeVille Quartz 434.55.28.60.99.001 was introduced in 2023. This watch has a yellow gold case of 27.50mm, and a Green jade dial. Power comes from a quartz movement in the form of caliber 4061.