Omega - 4540.31.00
4540.31.00 De Ville Prestige Hand Wound 36.1 Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 4540.31.00 (aka: 45403100) |
| Name: | 4540.31.00 De Ville Prestige Hand Wound 36.1 Chronograph Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.10 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Omega De Ville reference 4540.31.00 features a stainless steel case, which houses the hand-wound caliber 1861 chronograph movement. Time is indicated through a set of dauphine-style hands on a silver dial. It comes fitted with a stainless steel bracelet.