Omega - 4553.61.00
4553.61.00 De Ville Tonneau Automatic Jump Hour Stainless Steel / Salmon / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 4553.61.00 (aka: 45536100) |
| Name: | 4553.61.00 De Ville Tonneau Automatic Jump Hour Stainless Steel / Salmon / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 31.20 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Salmon |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Omega De Ville reference 4553.61.00 has a tonneau-shaped case of 31.2 x 35.6 mm in Stainless Steel. It is powered by caliber 1221, a self-winding movement with jump hour complication.