Omega - 5911.31.22
5911.31.22 De Ville Co-Axial 37.5 Yellow Gold / Silver / LTD
| Brand: | Omega |
|---|---|
| Family: | De Ville |
| Reference: | 5911.31.22 (aka: 59113122) |
| Name: | 5911.31.22 De Ville Co-Axial 37.5 Yellow Gold / Silver / LTD |
| Limited: | Yes, 999 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Omega De Villel Co-Axial ref. 5911.31.22 is a limited edition of 999 pieces created to celebrate the introduction of Omega's co-axial escapement. It features a yellow gold case of 37.5mm and a silver dial.